С първия ден на новата година ограниченията за CO2 за производителите

...
С първия ден на новата година ограниченията за CO2 за производителите
Коментари Харесай

Ето с колко ще поскъпнат новите коли

С първия ден на новата година рестриктивните мерки за CO2 за производителите на коли бяха съществено затегнати. От години Европейски Съюз упорства фирмите да съблюдават избрани предели за нездравословни излъчвания като междинна стойност за автопарка. Тези, които надвишават лимита, би трябвало да заплащат санкции.

За 2024 година това ограничаване бе приблизително 115,1 грама CO2/км (еквивалентно на разход на бензин от 4,92 л/100 км и дизел 4,29 л/100 км), която се поправя за обособените производители на коли съгласно тяхното портфолио. През 2025 година идва огромно стягане - общоприетата стойност на лимита пада до 93,6 грама CO2 на изминат километър. Това е еквивалентно на разход на бензин от 4 л/100 км и на дизел от 3,49 л/100 км.

Изключения има за онези производители, които записват единствено дребен брой коли в Европа. В случая не става дума за действително отделения въглероден диоксид - за това би трябвало да се ревизира какъв брой километра е минала колата за година и какъв е действителният ѝ разход на гориво. Това към този момент е софтуерно допустимо да се следи, от 2021 година всички новорегистрирани коли би трябвало да бъдат оборудвани с действително наблюдение на разхода на гориво посредством устройство, наречено OBFCM - On-Board Fuel Consumption Monitoring.

Тъй като обаче всяка кола изминава друг брой километри и автомобилният производител не може да носи отговорност за това дали хората карат колите си доста, или малко, междинната стойност се пресмята от каталожната на излъчванията за всяка кола, продавана по един и същи метод. За всеки грам над лимита производителите (или на процедура клиентите) заплащат санкция от 95 евро, умножена по броя на колите, регистрирани в Европейски Съюз през дадена година. Ако са регистрирани 100 000 автомобила, санкцията възлиза на 9,5 млн. евро на дадена марка. За множеството производители санкциите ще бъдат неизбежни тази година, защото те нямат изгледи да изпълнят новите строги разпореждания по отношение на оптималните междинни излъчвания на CO2 за всички коли, които продават.

Ясно е, че нито един производител не може да реализира толкоз ниски излъчвания, в случай че разчита единствено на бензинови и дизелови коли, а при класическите хибриди е доста мъчно.

Концернът Volkswagen се оправя най-зле с евентуална санкция от 7,7 милиарда евро. През 2023 година колите на немския автомобилен гигант са отделяли приблизително 118 грама CO2 на километър. С новия стандарт от 93,6 грама VW е с 24,4 грама над лимита, което значи санкция от 2318 евро за всяка продадена кола или гореспоменатите 7,7 милиарда, в случай че се умножат по повече от 3,3 милиона коли, продадени от VW group в Европейски Съюз през 2023 година

Според същия способ на пресмятане Stellantis е на второ място с обща санкция от 2,3 милиарда евро, само че заради по-малката глоба за CO2 на автомобил тя ще възлиза на към 1100 евро на численост. Ford е изправен пред санкция от към 2300 евро на кола, което би означавало към 1,2 милиарда евро общо.

Алиансът Renault-Nissan да има междинен CO2 от 109 г/км, което би означавало санкция от 1450 евро на автомобил, или общо 1,8 милиарда евро. За Mercedes тя е 1550 евро на кола или общо 1,1 милиарда, а BMW, който понижи доста CO2, е застрашено от 800 евро на автомобил и общо 700 милиона евро санкции.

Производителите, които нямат терзания, са тези, които не създават коли с мотори с вътрешно горене, като Tesla, тъй като те имат нулеви излъчвания на CO2. Volvo, който към този момент падна под границата от 93,6 грама, също е добре, а Kia и Toyota са доста покрай тази строга екологична стойност.

Плъгин хибридите имат 3,5 пъти по-голям реален разход на гориво

Рlug-in хибридите в действителния свят имат разход до 3,5 пъти по-висок от общоприетата стойност, която е 1,69 л/100 км (39,6 г CO2/км). В действителни условия междинният разход на зареждащите се от контакта хибриди е 5,94 л/100 км (139,4 г CO2/км). Дори не е нужно зареждането на батерията да е ненапълно, просто би трябвало да се кара по маршрут, по-дълъг от 100 км и междинната стойност се усилва.

[Плъгин хибридите също са на прицел от политиците в Брюксел.]
Плъгин хибридите също са на прицел от политиците в Брюксел. 

Изчисляването на общоприетата консумация на рlug-in хибрида ще бъде променено тази година, с цел да вземе поради потреблението на неговия мотор с вътрешно горене.

Така за някои производители глобите могат да станат още по-лоши. Досега plug-in хибридите бяха значим и ефикасен “инструмент ” за понижаване на CO2 излъчванията, само че това ще се промени от тази година.

Автомобилите PHEV “на хартия ” имат доста по-ниски излъчвания на CO2. Например Opel Astra създава 125 г/км като бензин със 130 к.с. и единствено 29 г/км като хибрид със 180 к.с. Тази разлика е огромна, защото стандартът WLTP допуска висок дял на напълно електрическо шофиране в тези коли. Но е известно, че доста plug-in хибриди доста рядко се зареждат с електричество и заради тази причина Европейската комисия счита, че настоящите стойности за PHEV колите са прекомерно оптимистични. Поради това Брюксел стегна по този начин наречения коефициент на полза, което значи, че новите plug-in хибриди, хомологирани от тази година, ще отделят почти два пъти повече CO2. Това ще се усили още повече през 2027 година и всичко може в допълнение да докара до по-ниски продажби на плъгин хибридите.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР